Finansman Avantajı

Belli dönemlerde şirketinizin öz sermayesini yada finans kaynaklarını araç yatırımı dışında ticari faaliyetlerinizi geliştirmenize neden olacak başka yatırımlar için kullanmanız gerekebilir. Bu durumda ortaya çıkan ilave kapasite yeni araç yatırımı yapmanızı da gerektirebilir. İhtiyaç duyulan yeni araçları satın alma yerine kiralamayı tercih etmeniz halinde sermayenizi işinizi yaparken kullandığınız araca değil, işinize yatırma imkanına sahip olacaksınız. Firmanızın ihtiyacı olan araçları satın alma yöntemi ile temin etmeniz durumunda yeterli bir bütçeye sahip olmanız gerekmektedir. Bütçenizden ciddi bir para çıkışı olacağından ticari hacminizi büyütecek depo, arsa gibi kalıcı ve değeri katlanarak artan yatırımlarınızı ertelemek durumunda kalabilirsiniz. Öz sermayeniz elvermiyorsa banka kredisi ile finanse edeceğiniz araç alımlarınız hem şirketinizin kredi limitlerini etkileyecek hem de şirketin borçluluğu artacaktır. Ayrıca yeni alınacak araçlar için %20 oranında peşinatın nakit olarak ödenmesi gerekecektir. Mevcutta kullanmakta olduğunuz araçlarınız varsa ve bunların ikinci el satışından gelir elde etseniz bile, sonraki araç alımlarınız için tekrar peşinat olarak harcamanız gerekecek. Operasyon süresince araçlarınızın değişken olan periyodik bakımları, trafik ve kasko sigortaları, vergileri, plaka masrafları gibi birçok etken yine öngöremediğiniz maliyetler doğuracaktır.

  • Alternatif olarak araçlarınızı Sentez' den operasyonel kiralama yöntemi ile temin etmeniz durumunda bu maliyetlerin hiç biri sürpriz olarak karşınıza çıkmayacaktır. Araç alımlarına ayıracağınız bütçeyi firmanız için farklı bir enlemde büyümesi için kullanabileceksiniz. Atıl olacak ikinci el araçlarınız var ise bunları satabilir ve bu satıştan elde edeceğiniz geliri ek bir kaynak olarak değerlendirebilirsiniz. Sentez’den kiralayacağınız araçların aşınmasından doğan hiçbir maliyetten etkilenmeyecek, periyodik bakımlar, sigortalar, vergiler, plaka masrafları, bakım onarım bedelleri gibi giderler size sunacağımız kira bedeli dahilinde olacaktır.
  • Aylık dönem esasıyla ödeyeceğiniz kira bedelleri, sabit bir ödeme planıyla bütçe planlamanızda size düzenli bir program sağlayacaktır. Muhasebe hesaplarınızda onlarca faturayı takip etmek yerine her ay tek bir fatura ile iş yükünüzü hafifletecektir.

Vergi Avantajlarından Faydalanın

Aylık kira bedelleri gider olarak kurumlar vergisi matrahından indirebilir ve kiralama faturasındaki KDV’yi gider olarak kayıt altına alarak yaptığınız ödemenin tamamını gider yazabilirsiniz böylelikle gelir vergisi matrahınızı araç alım yatırımı yapmaya kıyasla daha da düşürebilme olanağı sağlanmış olur.

Taksit Taksit Sabit Ödeme Avantajı

İhtiyacınız olan araçları kiraladığınızda işletmenizden ani nakit çıkışı yaşanmaz; taksit, taksit kullandıkça ödersiniz. Araçların eskidiğini düşündüğünüzde sözleşmenizi yenileyip, yeni araçlarla değiştirerek taksit, taksit ödemeye devam edebilirsiniz.

Sentez’den araç kiraladığınızda her ay ödemeniz gereken belli bir kira tutarı vardır, bütçenizi, planınızı ödeyeceğiniz kiraya göre yapabilirsiniz. Sentez’den araç kiraladığınızda kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız ve kaza, tamir, bakım, sigorta masraflarını ödemeniz gerekmez. Filonuzla ilgili giderler aydan aya farklılık göstermez ve ekstra hiçbir masraf riskiniz olmaz. Nakit akışınızı uzun dönemlere yayılacak şekilde planlayabilirsiniz.

Personelden ve İş gücüden Tasarruf Sağlayın

Enerji ve dikkatinizi ana işinize yoğunlaştırın. Sentez filo yönetimi ile çalışan muhasebe departmanınız araçlar ile ilgili yüzlerce fatura veya fişle uğraşmaz. 12 aylık kira sözleşmesi sonucu 12 adet fatura ile tüm kontrolü sağlar. Yıllara ait amortisman ya da finansman giderleri gibi detaylarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bunun yanı sıra, satın aldığınız araçlar kendi personelinizin takip etmek zorunda olduğu periyodik bakım, sigorta, vergi, lastik değişimi, muayeneler ve faturaların muhasebeleştirilmesi gibi konularda ek personel istihdamı gerektirir.

Sentez filo yönetimi ise tüm bunları sizin adınıza takip ederek ekstra personel ihtiyacınızı ortadan kaldırır ve mevcut çalışanlarınız filonuzun idaresi ile vakit kaybetmeyeceğinden dolayı, personel ve iş gücü tasarrufu sağlanmış olur.

Hasar Yönetimini Bize Bırakın

Günümüz şartlarında kullandığınız araçların hasar görmeleri durumunda bu hasarların giderilmesi, zaman ve iş kaybınıza önemli derecede engel olan bir süreç haline gelmiştir. Bu onarımlar hem yüklü maliyetleri hem de araçların iş görmezlik süresi işlerinizin aksamasında büyük rol oynar. Araç kullanımları esnasında oluşması muhtemel tüm riskleri teminat altına alabilmek ise bambaşka bir zorluktur. Sentez olarak bizler araçlarınızın başına gelmesi muhtemel tüm risklerin göz önünde bulundurulduğu bir sigorta sistemi sağlamaktayız. Bu bağlamda Sentez’den kiralayacağınız tüm araçlar kaza, sel, çalınma, deprem, terör olayları vb. birçok başka hasar durumunu karşılayacak bir kasko sistemi güvencesi altına alınır. Bu hasarların giderilme süreci yurt içindeki ve yurtdışındaki yaygın servis noktalarında Sentez tarafından hızlı bir şekilde takip edildiğinden dolayı iş akışınız etkilenmez.

2. EL Riskine Girmeyin

Özmal olarak satın alınan şirket araçları zaman içinde yaşa, kilometreye, yeni modellerin çıkmasına ve kazalara bağlı olarak yüksek değer kaybına uğrayabilir. Ek olarak yüksek adette şirket aracı satışa çıkarıldığında, hepsine değerinde alıcı bulmak zorlaşır. Ayrıca araçların satılacağı dönem içerisindeki ekonomik ve yasal koşullar araçların ön görüldüğü değerden çok daha düşük bedellere satılmasını gerektirebilir.

Kiralamayı seçerek bu riski almamış olursunuz ve hiçbir suretle araçların 2. el değerlerindeki değişikliklerden etkilenmezsiniz. İkinci el piyasasındaki dalgalanmalar nedeniyle aracı elden çıkarmayı gerektirecek durumlarda zarar etme riskiniz ortadan kalkar. Ayrıca son model ve her zaman bakımlı araç kullanımınız sayesinde en büyük gider kaleminiz olan yakıt tüketimi asgari düzeyde kalır.

7/24 Yol Yardım

Size sunulan hizmetler arasında 7 gün 24 saat sürekli hizmet alabileceğiniz bir yol yardımı desteğiniz bulunmaktadır. Sentez’den kiraladığınız araçlarda herhangi bir arıza oluşması veya hasar görmesi durumunda size sağlayacağımız yol yardım hizmetleri ile bulunduğunuz yere en kısa sürede kullandığınız aracın markasına göre uzman bir teknik ekip ulaşacaktır. Teknik ekip durumu değerlendirerek gerektiğinde yerinde müdahale edecek nitelikte olacaktır. Eğer yerinde müdahale imkanı yoksa aracın hemen bir çekici yardımıyla Sentez’in yetki verdiği en yakın servis noktasına ulaşımı sağlanacaktır.

Satınalma mı ? Kiralama mı ?

 
Satın Alma
Sentez ile Operasyonel Kiralama
1
Özkaynak Kullanımı
Kredi ile finanse edilecek ise araç bedelinin ortalama %20’si tutarında özkaynak kullanılır.
Özkaynak kullanımı yoktur. Sadece aylık kira ödemesi söz konusudur.
2
Muhasebe Kaydı
Araç bedelleri sabit kıymete atılır ve amortisman ayrılır.
Kira bedelinin tamamı giderleştirilir.
3
Bilanço Etkisi
Kredi ile satın alındı ise borçlanma oranı artar, nakit olarak satın alındı ise likiditeyi ve kredi imkanlarını olumsuz etkiler.
Bilançonun pasif tarafında borç olarak gözükmez, şirketinizin ayrıca kullanacağı ek kredi imkânlarını etkilemez.
4
Masraflar
Parça, periyodik bakımlar, onarımlar vb. masraf kalemleri öngörülemez gider oluşturur ve planlama yapmayı güçleştirir. Kasko ve trafik sigortaları, taşıt vergisi, muayene masrafları gibi periyodik işlemler şirketiniz tarafından karşılanır.
Parça, periyodik bakımlar, onarımlar vb. masraf kalemleri Sentez tarafından karşılanır. Kasko ve trafik sigortaları, taşıt vergisi, muayene masrafları, plaka işlemleri ve ayrıca ihtiyari mali mesuliyet sigortası Sentez tarafından karşılanır ve aylık kira bedellerine dahildir.
5
Çalınma, Kaza ve Periyodik Bakımlar
Çalınmaya karşı risk şirket üzerindedir. Kaza ve arıza durumlarında masraflar, zaman ve iş gücü kayıpları şirketi etkiler. Uzun süreli periyodik bakımlarda da iş gücü ve zaman kaybı ortaya çıkar.
Çalınmaya karşı risk, arıza ve kaza durumlarında masraflar Sentez'e aittir. Periyodik bakımlar ve onarımlar anlaşmalı yetkili servisler Sentez’in organizasyonu ile yapıldığından iş gücü ve zaman kaybı oluşmaz.
6
Yönetim Kolaylığı
Şirketinizde araçların takibi, yönetimi ve kontrolü için farklı görevlerde çalışanların yer alması gerekmektedir. Vergi, muayene, bakım, sigorta, kaza, onarım vb. başlıklarda şirketiniz ilgilenmek durumundadır.
Şirket araçlarınızın takibi, yönetimi ve kontrolü Sentez tarafından gerçekleştirilir. Vergi, muayene, bakım, sigorta, kaza, onarım vb. konularla Sentez ilgilenir. 7/24 destek sunulur. Ek personel ihtiyacı gerekmez.
7
Ceza Takibi
Trafik ve OGS cezalarınızın şirketiniz tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Takip edilmeyen cezaların zamanında ödemesi yapılmadığında işleyecek olan faiz ayrıca bir giderdir.
Şirket araçlarınızın takibi, yönetimi ve kontrolü Sentez tarafından gerçekleştirilir. Vergi, muayene, bakım, sigorta, kaza, onarım vb. konularla Sentez ilgilenir. 7/24 destek sunulur. Ek personel ihtiyacı gerekmez.

Araç Filomuz